Profesyonel ürün çekimi bu yazımızın konusu. Sizlere; amatör ve profesyonel ürün çekimi kullanımının satışlara nasıl şaşırtıcı derecede etki ettiğini göstermeye çalışacağız.

İnceleme Konusu: Profesyonel ürün çekimi. Şu sözü muhtemelen duymuşsunuzdur: “İlk izlenim çok önemlidir“. Aslında potansiyel her müşteri, gerçekleşecek muhtemel bir satış öncesinde ilk izleniminin etkisinde kararını verir.

İlk izlenimin gücü…

Örnekle açıklayacak olursak; bir e-ticaret siteniz olsun ya da ürünlerinizi başka bir alışveriş sitesinde satıyor olun, ürün çekimi yaptırmayı planlıyorsunuz, potansiyel müşteriniz sayfanıza ulaştığı andan itibaren sayfada kalıp ürününüzü incelemesi yada hemen sayfayı kapatıp çıkmasına karar verme süresi sadece birkaç saniyedir, işte bunda etkili olan tek etmen ilk izlenimdir!

Başka bir örnekle konuyu pekiştirelim, ürünleriniz hazır ve katalog için ürün çekimi yaptırarak bastırıp muhtemel müşterilerinize tanıtım yapmayı planlıyorsunuz. Burda da yine maalesef o kadar maliyet, uğraş ve katalog çekimi için verilen emeğin boşa çıkma ihtimali yüksektir. Çoğu katalog birkaç saniyede (bazen hiç bakılmadan) çöpe atılabilmektedir.

Kimi zaman en uygun fiyatı sunmanız tek başına yeterli değildir!

Aşağıdaki görsellerde aynı ürünün amatör ve profesyonel ürün çekimi görsellerinin kullanıldığı, iki ürün satış sayfası bulunuyor. Bu ürünler tamamen aynı, tek sitede satışa çıkarılmış, iki üründe de kargo ücretsiz, satıcıları farklı…

İlginç bir şekilde fiyatı daha uygun olmasına rağmen amatör ürün fotoğraf çekimi kullanılan ürün daha yüksek fiyatlı olan üründen az satmış, aslında hiç satmamış. Yani fiyatı uygun olan ürün her zaman daha çok satar kalıbının artık çok da geçerli olmadığını görüyoruz.

Burda bahsettiğimiz ilk izlenim kavramı aslında satıcıya duyulacak güveni de kapsıyor ve alıcı fiyat farkını da göze alıp sorun yaşamak istemediği satıcın ürününe; yani profesyonel ürün çekimi kullanılan ürüne yöneliyor.

Lütfen aşağıdaki görselleri büyüterek dikkatlice inceleyin.

ürün çekimi

Amatör ürün çekimi.

Profesyonel ürün çekimi.

Gördüğünüz gibi toplam satış adetlerinde çok büyük farklar var. Buna benzer yüzlerce örneği sizde ünlü alışveriş sitelerinde kolaylıkla bulabilirsiniz –lütfen sizlerde araştırın-, görsel öğelerin satışa nasıl etki ettiğini açıkça görebilirsiniz.

Güncel teknolojiler mercek altında

Konuyu pekiştirmek için aşağıdaki videoda ABD’deki büyük ölçekli şirketler tarafından kullanılan bir sistemi gösterelim. Görsel öğelerin potansiyel müşterileriniz üzerindeki etkisini anlayabilmeniz için oldukça faydalı. Bu yöntemin adı göz izleme (Eye Tracking) sistemidir. Afiş, web sitesi, pankart, reklam filmi yada ürün fotoğrafına bakan insanların gözlerini izleyerek, ürünlerin ve odak konunun daha çok hangi yönleriyle ilgilendiklerini bulmaya yönelik kullanılan zekice bir satış analiz sistemidir.

Şimdilik ülkemizde bu tarz sistemleri kullanamadığımıza göre, elimizde olanları en doğru şekilde değerlendirerek, kalıcı \ sürekli müşteri kitlelerine ulaşmayı hedeflemelisiniz. Unutmayın ki sürekli ilişkiler ancak güven bağıyla oluşur bu tüm ikili ilişkilerde olduğu gibi satış ve pazarlamada da böyledir, bu yazimizda sizlere profesyonel ürün çekimi konusunda ipuçları vermeye çalıştık, tüm okuyucularımıza Sanart Media olarak bol satışlar dileriz, bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.